Kategórie
 
 
 
 
 

Všetko čo potrebuješ vedieť skôr než začneš s chudnutím

Pripravili sme sa pre vás rozhovor s odborníkom, ktorý odpovedal na najčastejšie otázky spojené s redukčným režimom.
 
MUDr. Katarína Moravcová pracuje na Klinike telovýchovného lekárstva a kardiovaskulárnej rehabilitácie Fakultnej nemocnice Olomouc. Venuje sa pacientom s obezitou, prevenciou civilizačných ochorení a tiež preventívnym prehliadkam športovcov.
 

Aké je základné delenie nadváhy a kedy už sa jedná o obezitu?
Základný ukazovateľ je BMI (Body Mass Index), ktorý si každý môže vypočítať aj sám. Je to pomer hmotnosti v kilogramoch a druhej mocniny výšky v metroch. Hodnota BMI v rozpätí 25 až 30 signalizuje nadváhu a od 30 sa jedná o obezitu, ktorá sa delí na 1., 2. a 3 stupeň. BMI sa nepočíta u tehotných žien alebo u silných športovcov. U detí sa používajú percentilové grafy.

K presnejšiemu meraniu sa využívajú  bioimpedančné prístroje, kde je stanovené množstvo svalovej hmoty, celkovej telesnej vody a vypočítané množstvo tukového tkaniva. Jednoduché meranie, ktoré si môže urobiť každý aj sám doma, je vziať si meter a zmarať si obvod pásu. U žien by mal byť obvod pásu do 80 cm a u mužov do 94 cm. Nad tieto hodnoty je riziko, že majú viscerálnu obezitu (riziko vnútorného tuku). U žien nad 88 cm a u mužov nad 102 cm už môže byť vysoké riziko kardiovaskulárnych a metabolických ochorení. Na prvý pohľad človek vôbec nemusí vyzerať obézne, ale pokiaľ je obvod pasu nadpriemerný, tak potom je to zdravotne viac rizikové.

Výživa vs. pohyb, čo je pri chudnutí dôležitejšie?

Vždy je dôležitá kombinácia oboch! Rovnako tak ako je potrebné dodržiavať zdravú stravu je dôležité aj cvičenie, a to aj pre ľudí, ktorí nemajú problémy s váhou a obzvlášť pre tých, čo majú sedavé zamestnanie. Pokiaľ si niekto  upraví len jedálniček, tak zo začiatku ide váha dolu, ale aj toto sa časom zastaví, a potom to bez pohybu proste nejde. A zo zdravotného hľadiska je pohyb veľmi dôležitý, hlavne pre budovanie kardiorespiračnej zdatnosti. Tiež sa zrýchly metabolizmus vďaka nebareniu svalového tkaniva. Ďalej je preukázané, že ľudia čo viac cvičia majú aj iné chuťové preferencie, nevyberajú si toľko vysokokalorického jedla, ale majú tendenciu stravovať sa zdravšie a tiež pravidelnejšie. 

Má nedostatek spánku vplyv na naberanie hmotnosti?

Áno, veľmi a málokto si to uvedomuje. Trendom dnešnej doby je ukrajovať si spánok. Veď ja som teraz ten „superhrdina“, ktorému stačí spať len 4 hodiny a ja to zvládnem. Ale to potom môže byť problém nie len z hľadisa redekcie, ale aj zo zdravotných dôvodov.

V spánku sa nám uvoľňuje hormón leptín, ktorý je zodpovedný za pocit sýtosti. Teda keď máme dostatok kvalitného spánku, tak na druhý deň máme aj dobrý pocit sýtosti. Pokiaľ však máme málo spánku, následkom je hormonálna nerovnováha. Leptínu je málo a prevažuje hormón ghrelin, ktorý je zodpovedný za pocity hladu, nedojedenia a neodolateľných chutí. To je tiež častý problém pri práci na zmeny.

Další vplyv na naberanie má samotná únava. Pokiaľ je človek unavený, tak hľadá doplnenie energie prostrednictvom jedla, alebo energetického nápoja. A tretie úskalie nedostatku spánku je, že čím dlhšie sme hore, tým viac snívame. Problém potom býva pri predsavzatiach, keď človek uberie energetickú hodnotu jedla a bude málo jesť, potom je redukcia neudržiteľná, pretože človeku chýba energia a spánkovým deficitom to ešte prehĺbi. Skúste spánok a potom možno pôjde aj redukcia hmotnosti😊.

Existuje nejaká overená bylinka, potravina alebo liek, ktoré pomáhajú pri chutnutí?

Základ je jednoznačne vyvážený jedálníček a zaradenie pohybu. Potom akýkoľvek doplnok, alebo meditácia môže byť len berlička, ale nikdy to nepôjde z opačného konca. Nejde najprv zaradiť túto „berličku“ a potom čakať zázraky. Keby to tak fungovalo, tak sme všetci chudí.

Ako je to s obezitou u detí? Rastie alebo klesá percento obéznych detí?

Percenta stúpajú a čo je horšie, posúvajú sa do čím ďalej tým viac mladších vekových skupín. U detí je strašne dôležitý pohyb, a to ako bežný, tak aj cielené pohybové aktivity v rámci rôznych tréningov, krúžkov. Hlavné je, aby ich pohyb bavil. Predovšetkým rodičia by mali ísť príkladom a snažiť sa o aktívny rodinný život. Veľký problém, hlavne u adolescentov, je vysoký príjem sladených a energetických nápojov. Sú ľahko a človek si ani neuvedomí koľko vypije kalórií. U dospelých sú to zase kalórie v alkoholických nápojoch.

Aká je najčastejšia chyba, ktorej sa ľudia v redukčnom režime dopúšťajú?

Problém je to, že ľudia hľadajú skratky. Chcú schudnúť čo najskôr bez toho, aby popremýšľali, prečo ten problém vôbec nastal. Dajte si rande sám so sebou. Popremýšľajte, kde je ten problém u vás. Je to v zložení stravy, v nepravidelnosti alebo v nedostatku pohybu či spánku. Alebo ste dlhodobo vystavení stresu. Nekopírujte slepo diéty celebrít alebo vašej susedky, tieto na vás vôbec nemusia fungovať, pretože máte úplne iný režim a príčinu problému. Každý si musí sám uvedomiť a možno aj zviditelniť svoj stav. Zapisujte si poctivo jedálniček, pohyb, spánok aj stresové situácie. Tento papier vám potom ukáže také zrkadlo. Ako dôležité teda vidím sebareflexiu, pozorovať sám seba a nechcieť zmeniť všetko zo dňa na deň.

Ďalším veľkým tématom je emočné jedenie. Všetkých nás to učia už v podstate od mala. Ako domenu sladkú čokoládu, alebo keď deti plačú, tak sa im ponúkne niečo dobré vo forme jedla na ukľudnenie. A tento vzorec si odnášame do dospelosti. Naučíme sa jedlom neúmerne odmeňovať alebo skrz neho riešiť problémy. Ale je to ako zalepiť v aute kontrolky, len preto, aby sme problém jednoducho nevideli.

Poznáme celú radu diét, od keto diéty po prerušovaný pôst. Aká je podľa Vás najúčinejšia diéta?

Najdôležitejšie je, a to hneď na začiatok, odpovedať si na otázku, či som schopná/ý ktorúkoľvek „diétu“ (väčšinou veľmi striktnú) držať dlhodobo. Pokiaľ nie, tak odpoveď je jasná. Vôbec sa do nej nepúšťať.

Pri redukcii hmotnosti sú najdôležitejšie zmluvy v jedálničku, ktoré budú postupné, a hlavne dlhodobo udržateľné. My predsa nechceme schudnúť na mesiac, pol roka, rok…

Dôležité je naučiť sa stravovať vyvážene, pravidelne, každý individuálne k svojim potrebám a hlavne tak, aby to podporilo naše zdravie. Preto je väčšinou dôležité sa na začiatku nastavovania jedálničku poradiť s odborníkom, ktorý vám odporučí vhodné zloženie a pomer živín.

Na koho sa ľudia s nadváhou či obezitou môžu obrátiť?

Prvého, koho spomeniem je ich praktický lekár. Každý by mal chodiť na pravidelné preventívne prehliadky, súčasťou ktorých je aj meranie krvného tlaku a vyšetrenie krvi. Klient sa tak môže dozvedieť, či už má zdravotné komplikácie spojené s obezitou, ako je vysoký krvný tlak, vyššia hladina cukru v krvi alebo cholesterolu. Ďalší v rade, na koho sa môžu obrátiť a jedálniček prekonzultovať je nutričný terapeut. Pri obezite vyššieho stupňa s prejavmi pridružených ochorení odporúčam obrátiť sa už na obezitologickú ambulanciu.


 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia