Kategórie
 
 
 
 
 

BEZKOFEÍNOVÉ NAKOPÁVAČE

Dobrý bezkofeínový stimulant môže byť tým vôbec najlepším riešením pre všetkých cvičencov, ktorí chodia trénovať v neskorých popoludňajších, či dokonca večerných hodinách a pritom nechcú prísť o výhody, ktoré predtréningové doplnky stravy prinášajú.
 
 
Nekvalitný spánok
Tiež už ste pred večerným cvičením vyskúšali predtréningový stimulant, ktorý vám síce pomohol s kvalitným tréningom, ale zato ste sa potom dve hodiny prevaľovali v posteli, než ste zvládli zaspať? Alebo ste síce zaspali, ale ráno ste sa zobudili rozlámaní, ako by ste pol noci nespali? Mohlo to byť tým, že ste mali v krvi stále veľké množstvo kofeínu, ktorý zabraňoval vášmu telu hlboko zaspať a tým citeľne zhoršil aj vašu regeneráciu do ďalšieho dňa.
 
Existuje však skvelé riešenie, len treba vedieť vybrať ten správny výrobok. Poďme sa teda pozrieť na rad stimulačných látok, ktoré vám môžu pomôcť pripraviť sa na kvalitný tréning, avšak v neskorších hodinách negatívne neovplyvnia váš spánok, ako kľúčový faktor pre regeneráciu vášho tela.
 
Aké látky môžu pomôcť k lepšiemu výkonu?
 
Withania somnifera známa ako Ashwagandha je rastlinou z Ayurvédy, ktorá je známa pre svoje adaptogénne vlastnosti. Bežne je tiež označovaná ako "indický ženšen". V Ajurvédskej medicíne sa používa za účelom podpory energie, vitality, fyzickej výdrže a duševnej pohody.
 
 
Bacopa monieri, je drobná plazivá bylinka, ktorá je obľúbená v tradičnej indickej alebo ajurvédskej medicíne. V ajurvéde je bežne označovaná aj pod menom Brahmi, v preklade kozmické vedenie. V ľudovom liečiteľstve je vyhľadávaná za účelom prispievania duševnej pohody, správnych kognitívnych funkcií a podporu koncentrácie.
 
Beta-alanín je v malom množstve získavaný z potravy napríklad z kuracieho, bravčového a hovädzieho mäsa a rýb. Jeho doplnkovou suplementáciou je v tele podporená syntéza karnozínu, ktorý ovplyvňuje stabilitu pH vo svaloch.
Prirodzenou reakciou tela na vyššie dávky beta-alanínu je parestézia alebo mravčenie, čo môže mať za následok aj psychickú vzpruhu k cvičeniu.
 
Cholín v rámci tréningov môže byť užitočný pre jeho priaznivé účinky v podpore metabolizmu tukového tkaniva. Menej známy účinok cholínu je, že prispieva k udržaniu normálnej funkcie pečene.
 
Bioperine je prísada z čierneho korenia, ktorá sa používa na zlepšenie absorpcie iných významných nutričných látok v tele. Môže tak podporiť účinnosť ďalších zložiek predtréningového stimulantu.
 
Medzi ďalšie obľúbené látky vyhľadávané pred tréningom patria bezpochyby aj aminokyseliny ako je L-citrulín alebo L-tyrozín.
 
Ďalej je tu významná skupina B-komplexných vitamínov, ktoré sú dôležité napríklad pre náš nervový systém, energetický metabolizmus a produkciu červených krviniek.
 
Vitamín B1 (tiamín) podporuje metabolizmus, optimálnu činnosť nervovej sústavy a prispieva k správnej funkcii srdca.
 
Vitamín B3 (niacín) znižuje pocity únavy a vyčerpania a podporuje činnosť nervovej sústavy.
 
Vitamín B5 (kyselina pantoténová) u športovcov je obľúbený predovšetkým preto, že podporuje duševnú výkonnosť, prispieva k normálnej syntéze a metabolizmu steroidných hormónov a znižuje pocity únavy a vyčerpania.
 
Vitamín B12 (kobalamín) podporuje optimálnu funkciu nervového systému a správnu tvorbu červených krviniek. Pri cvičení vám príde vhod aj jeho účinok znižovania pocitu únavy a vyčerpania.
 
Autor článku: Jakub Prchal
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia