Váš nákupní košík: 0,00 0
Menu

STIMULANTY a ich využitie

Dátum:18.1.2021

Čo to vlastne stimulanty sú, ako fungujú a kde ich môžeme nájsť?

Čo to vlastne stimulanty sú, ako fungujú a kde ich môžeme nájsť?
 
Čo sú stimulanty
Stimulanty sú psychoaktívne látky, ktoré slúžia na povzbudenie tela i ducha. Snáď každý z nás denne používa nejaký ten svoj osvedčený stimulant. Všetci potrebujeme občas zvýšiť svoju výkonnosť, či už pri práci, športe, keď nás čaká dlhá cesta autom alebo pri učení. Každému z nás vyhovuje iný druh stimulantu a našťastie stimulujúcich látok je celý rad.
 
Ako stimulanty fungujú
Stimulanty pôsobia povzbudivo na náš centrálny nervový systém, celkovo zvyšujú pracovnú kapacitu organizmu a umožňujú maximálne využitie energetických zásob tela. Môžu navodiť pocity nabudenie, eufórie, zvyšovať sústredenosť, bdelosť a zvyšovať príliv energie. Dodávajú nám vitalitu a odďaľujú nástup únavy. Ďalej sa ich účinok využíva pre zlepšenie metabolizmu, diuretické a nootropické vlastnosti. Stimulanty sú tiež vyhľadávané v medicíne napríklad na liečbu narkolepsie, poruchy koncentrácie a bežne sú používané aj za účelom liečby obezity. Pri riadenej redukcii váhy ich použitia môže viesť k zníženiu chuti do jedla a k lepšiemu spaľovaniu tukov v ľudskom organizme. 
 
Pre povzbudzujúce účinky sú stimulanty vo veľkom vyhľadávané vrcholovými športovcami, nielen pri pretekoch, ale aj pri tréningu a v bežnom živote. Tieto látky je vhodné užívať najmä v období pred a počas športovej aktivity. Obvykle spôsobujú lepšie prekrvenie svalového tkaniva, zvyšujú produktivitu, pohyblivosť a motiváciu, a však treba brať do úvahy, že tiež zvyšujú tepovú frekvenciu a krvný tlak.
 
Vrcholoví športovci si musia dávať pozor na stimulanty, ktoré sú na zozname Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Tam nájdeme aj niektoré prírodné stimulanty (napríklad efedrín, atropín, kokaín). Pozor na dlhodobé užívanie stimulantov, pri stálom alebo nadmernom požívaní si na niektoré stimulanty môžeme vytvoriť aj psychický či fyzický návyk.
 
V bežnom živote nám okrem legálnych stimulačných doplnkov výživy, môžu pomôcť aj ďalšie prostriedky, napríklad dostatok spánku, navodenie vnútornej motivácie pomocou relaxačných cvičení, a v neposlednom rade dôraz na vyváženú stravu obohatenú o omega-3 mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a antioxidanty, pre podporu centrálnej nervovej sústavy.
 
Kde môžeme stimulanty prirodzene nájsť
Bežne nájdeme stimulačné látky, niekedy označované ako ergogénne, v potravinách ako je napríklad zelený čaj, káva, guarana, horká vysokopercentná čokoláda, kakao, maté, kolové nápoje a ďalšie.
 
Stimulanty môžeme rozdeliť z hľadiska pôvodu na rastlinné, živočíšne a látky chemické.
 
V dnešnej dobe je trendom zdravý životný štýl a návrat k látkam prírodného pôvodu. Stimulanty môžeme nájsť aj tam, kde by sme ich nečakali, a to aj v bylinkách či korení. Ako príklad si uveďme kurkumu, rozchodnicu ružovú, tymián, bazalku, kardamón, ginkgo biloba, ženšen a chilli (aktívna látka kapsaicín prebudí všetky vaše zmysly😊).
 
Ďalšími vyhľadávanými stimulantmi na báze aminokyselín sú napríklad L-arginín, taurín (derivát aminokyseliny cysteín), tyrozín, L-karnitín, ktoré môžeme prirodzene nájsť napríklad v mäse, rybách, mliečnych výrobkoch, alebo niektoré aj v sóji. 
 
Autor článku
Bc. Veronika Pokorná, DiS.
Zdroje:
BŘENKOVÁ Barbora. Přírodní stimulanty ve sportovní výživě. Masarykova Univerzita. BRNO, 2019
FOŘT, Petr. Výživa (hlavně) pro kulturistiku a fitness. 2. vyd. Pardubice: Ivan Rudzinskyj, 2006, ISBN 80-864-6221-8.
Zdravé zdraví. Bylinky (online 7.12.2020) Dostupné z: https://zdravezdravi.cz/bylinky
 
  

Diskusia