Váš nákupní košík: 0,00 0
Menu

SALT CAPS a VO2 BOOST pre intenzívnu fyzickú záťaž

Dátum:6.8.2020

Skôr ako začnete vyberať doplnky stravy, zamyslite sa nad intenzitou a energetickou náročnosťou svojej aktivity. Intenzívna fyzická aktivita dostane Vaše telo do stavu, pri ktorom nie je schopné prijímať živiny tak ľahko, ako keď ste v pokoji. Športovec musí počítať s tým, že ďalšia intenzívna záťaž odčerpáva z tela nie len veľké množstvo energie, ale tiež tekutín a elektrolytov.

 
 
 
 
Vhodným formám energetických zdrojov budeme venovať priestor na inom mieste, ale v tomto texte sa zameriame na látky, ich prítomnosť v tele má rovnaký význam, ako prítomnosť energetických zdrojov. Ktoré látky to sú? Jedná se o elektrolyty, ktoré sa podieľajú na prenose živín v tele a tiež pracujú s telesnými tekutinami. Ďlhšia intenzívna fyzická aktivita bez prítomnosti určitého množstva elektrolytov takmer nie je možná.
Intenzivna svalová práca spôsobuje zvýšenie telesnej teploty a s tým súvisiace zvýšené straty tekutín vplyvom potenia. Hlavným elektrolytom potu zdravého jedinca pri športovej aktivite je vždy sodík. Prítomnosť sodíka v tele je dôležitá, aby dokázalo pracovať so základnými zdrojmi energie, ako sú glukóza a prípadne i fruktóza.
 
Zdrojom sodíka môže býť pochopitelne kuchynská soľ a laická úvaha nám hovorí, že použitie bežnej soli túto situáciu vyrieši. S touto myšlienkou sa dá súhlasiť v prípade, že sa jedná o krátku aktivitu, ktorá nepredstavuje významné straty tekutín a elektrolytov. Pri dlhších a intenzívnych aktivitách nie je voľba kuchynskej soli tak jednoznačná, pretože majoritnou zložkou kuchynskej soli sú chloridy, a sodík zastáva len 2/5 tohoto minerálu. Ľudský pot ale obsahuje významnejšie množstvo sodíku než chloridov, a tento odlišný pomer sa môže na výkone športovca podpísať predovšetkým pri dlhých intenzívnych aktivitách. Kompozíciu ľudského potu z hľadiska minerálov čiastočne kopíruje produkt SALT CAPS. Zaradenie tohoto produktu do prípravy športovca vytrvalostného charakteru môže pri správnom použití významne ovplyvniť jeho výkonnosť.
 
Športové aktivity o vysokej  tepovej frekvencii, ale tiež napr. pri aktivitách s premennou nadmorskou výškou, znamenajú pre športovca dôležitú prácu s kyslíkom. To sú presne situácie, kedy nás zajujíma hodnota maximálního objemu kyslíku, ktorý je športovec schopný využiť. Tejto hodnote hovoríme VO2max. Ak náš čaká taká aktivita, je potrebné telo na túto situáciu dobre pripraviť. Strava bohatá na železo zlepší tvorbu červených krviniek a hemoglobínu. Pretože červené krvinky a hemoglobín sú hlavným nosičom kyslíku v tele, mal by športovec do svojho jedálnička zaradiť  potraviny, ktoré sú zdrojom železa. Na prvý pohľad sa môže zdať, že potravín s obsahom železa nájdeme dosť, ale populačná prevalencia anémie hovorí inak.
Práve s myšlienkou zlepšenia VO2max u sportovcov bol vytvorený produkt VO2 BOOST! Hlavnými zložkami tohoto produktu sú AAKG, citrulín malát a hlavne spomínané železo, pre prenos kyslíku v tele, ale tiež pre zníženie únavy a spolu s vitamínom C pre normálnu funkciu imunitného systému. V produkte je tiež obsiahnutý vitamín B1, ktorý prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu a funkcii srdca. Za pomoci produktu VO2 BOOST tiež podporíte vazodilatáciu, a tým je možné dosiahnuť zlepšenie prenosu živín v tele v priebehu športového výkonu.
 
Kombinácia oboch spomínaných produktov je ideálna nie len v príprave, ale i v samotnom súťažnom dni. Efekt produktu VO2 BOOST sa prejeví pri pravidelnom užívaní, akonáhle dôjde k nasýteniu tela účinnými látkami. Tuto situaci ovlivňuje aktuální stav hladiny železa jednotlivce. Efekt produktu SALT CAPS je patrný hned při prvním sportovním výkonu.
 
Autor článku: Michal Tůček, produkt manager NUTREND D.S., a.s., výživový poradca

Diskusia