Váš nákupní košík: 0,00 0
Menu

ENERGIA NA CESTY - CARBOSNACK alebo ENDUROSNACK

Dátum:22.4.2015

Aký je rozdiel medzi energetickými gelmi CARBOSNACK a ENDUROSNACK? Kedy ktorý gel použiť? A je vôbec dôležité gel pri vašej aktivite používať?

CARBOSNACK versus ENDUROSNACK - dvakrát snack, ale zakaždým inak!

Už mnoho toho bolo napísané o nutnosti pitného režimu pri aktivite. Dostatočný príjem tekutín a hydratovaný organizmus je jedným zo základných predpokladov kvalitného športového výkonu. Je to však pri intenzívnom výkone dostačujúce? Ak sa chystáte na náročnejšiu záťaž, potom by ste mali okrem doplňovania tekutín myslieť aj na príjem energie, ktorý optimálne zabezpečí váš dlhodobý výkon.
  

Energia - odkiaľ sa v tele berie?

V priebehu fyzického výkonu dochádza vždy k spotrebe energie, ktorú organizmus čerpá z niekoľkých zdrojov - cukrov, tukov a bielkovín. Telo pri intenzívnej záťaži dominantne využíva ako zdroje energie sacharidy, a preto by ste ich mali v priebehu aktivity dodávať. Pokiaľ totiž dôjde k vyčerpaniu sacharidov, tak sa dostavuje únava a vyčerpanie a dochádza k tiež k predčasnému koncu výkonu.

 

Primárny zdroj energie - glukóza

Krvná glukóza je primárnym zdrojom energie pre akúkoľvek činnosť, vrátane mozgovej. Jej vyrovnaná hladina je nevyhnutne potrebná pre kvalitný fyzický, ale aj psychický výkon, ktorý je často limitným aspektom finálneho športového výkonu. Nikdy by ste nemali konzumovať jednorázovo viac ako 30 g glukózy, pretože toto jednorázovo skonzumované množstvo môže spôsobiť zažívacie ťažkosti a hnačku. A tým pádom negatívne ovplyvniť váš športový zážitok.

 

Odkiaľ sa berie energia, keď je vyčerpaný zásobný svalový glykogén?

Pri namáhavej svalovej práci, kedy sa vyčerpá aktuálna rezerva cukru a voľných mastných kyselín v krvi veľmi rýchlo, je potrebné nájsť ďalší zdroj energie, aby ste mohli v aktivite bez problémov pokračovať. Preto než dôjde k mobilizácii zásob tuku a glykogénu, telo využíva jednoduchšie zlúčeniny ku "spaľovaniu". Ako palivo v tomto prípade slúžia špecifické aminokyseliny, ktoré organizmus získava rozkladom svalových bielkovín, čo má za následok devastáciu svalovej hmoty. To sa prejaví jediným následkom - stupňujúcou únavou a rapídnym znížením výkonu. Aby k tomuto stavu nedošlo, je dôležité, aby ste mysleli na doplňovanie energie v priebehu vlastného výkonu. A nejedná sa len o riešenie akútnych kríz, ale prevažne o prevenciu - teda preventívne podávanie pozvoľne sa uvoľňujúcich sacharidov. Odporúčame použitie produktu ENDUROSNACK.

 

Ako na to?

Časť energie vo forme jednoduchých cukrov je obsiahnutá v iónových energetických nápojoch (napr. ISODRINX). Pravdou však je, že obsah energie nemusí byť pre daný výkon dostačujúci. Potom prichádzajú na rad energetické gely alebo tyčinky.

 

Medzi koncentrované zdroje energie môžeme zaradiť napr. CARBOSNACK. Je to energetický gel, ktorý obsahuje zmes jednoduchého cukru glukózy (čiže hroznového cukru) a štiepených škrobov z kukurice - tzv. Maltodextrínov. Tieto cukry vyžadujú minimálne spracovanie v tráviacom trakte (glukóza žiadne) a sú rýchlo vstrebané do krvi. Vďaka tomu, že nejde len o čistú glukózu, je eliminované riziko črevných ťažkostí, ku ktorým dochádza práve pri zvýšenej konzumácii výrobkov, obsahujúcich iba čistú glukózu!

 

Ďalšou veľkou prednosťou Carbosnack je práve jeho pologel štruktúra, ktorá zabezpečuje optimálnu vstrebateľnosť a maximálne rýchle dodanie energie. CARBOSNACK je obohatený dvoma funkčnými aminokyselinami taurínom a glycínom. Taurín pozitívne ovplyvňuje činnosť mozgu v situáciach energetického vyčerpania a nervosvalový prenos. Glycín je aminokyselina podieľajúca sa na produkcii energie, pretože slúži k produkcii kreatínu v organizme.

 

CARBOSNACK je teda energetický gel určený pre okamžité riešenie energetických kríz, pre dodanie energie pred nejakým náročným úsekom výkonu a pre náročné intenzívne výkony, kedy je potrebné maximálne podporiť príjem energie, ktorá je okamžite využitá na svalovú prácu.

 

ENDUROSNACK má iné zloženie, a preto je aj jeho použitie v porovnaní s Carbosnack iné. ENDUROSNACK je vhodný pre dlhotrvajúci vytrvalostný výkon aeróbneho charakteru. Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu, ktoré je doslova našlapaný mnohými funkčnými látkami, podporuje vytrvalostný výkon, ale zároveň bráni poškodzovaniu svalovej hmoty a pôsobí preventívne proti zakyslenie organizmu. Sacharidová zložka obsahuje okrem glukózy tiež špeciálnu isomaltulóza (Palatinose ™), ktorá sa pozvoľne, ale dlhodobo vstrebáva a dodáva organizmu postupne veľké množstvo energie bez negatívneho zvyšovania glykémie. Prudké zvyšovanie glykémie v krvi má za následok zvýšenú produkciu hormónu inzulínu, ktorého úlohou je udržiavanie stáleho vnútorného prostredia organizmu a je zároveň najsilnejším anabolickým hormónom. Zvýšená hladina inzulínu môže jednak rozkolísať hladinu krvného cukru a následne začne prebytočný cukor premieňať na tuk a ukladať ho do zásob. A v tom prípade sa v organizme začínajú odohrávať úplne opačné deje (tvorba tukových zásob) než aké sú žiadúce počas záťaže (rozklad tukových zásob). Ak teda prebytočný inzulín začne plniť svoje poslanie, zastaví sa využívanie tukov ako zdroja energie, čo nie je pri aktivite žiadúce.

 

ENDUROSNACK je obohatený o niekoľko funkčných látok. Medzi ne patria aj tzv. Vetvené esenciálne aminokyseliny BCAA (L-Leucín, L-Izoleucín, L-Valín) v optimálnom pomere 2: 1: 1, ktoré bránia poškodzovaniu svalovej hmoty počas záťaže. Ďalšie aminokyseliny v produkte ENDUROSNACK sú taurín a glycín, o ktorých sme sa zmienili už vyššie. V neposlednom rade je významnou súčasťou L-Alanín a L-CARNOSINE, látky ktoré pôsobia proti zakyslenie organizmu. Zvýšená kyslosť vedie vždy k poklesu výkonnosti.
 
Ako CARBOSNACK, tak i ENDUROSNACK zámerne neobsahujú žiadne minerály, čím nenarúšajú pomery minerálov v spoločne konzumovaných iónových nápojoch a sú tak bezproblémovo použiteľné s akýmkoľvek športovým nápojom. Možno odporučiť kombináciu so všetkými športovými nápojmi napr. S produktom UNISPORT, ISODRINX či PROFIDRINX.

 

  

Diskusia