Váš nákupní košík: 0,00 0
Menu

CURCUMIN

Dátum:7.9.2018

Niektoré výsledky štúdií ukazujú na to, že polyfenol kurkumin patrí medzi najvýznamnejšie kurkuminoidy a môže pomôcť napríklad pri zápalových stavoch vyvolaných náročným cvičením súvisiacim s bolesťou svalov. Vďaka tomu by sa mohlo pri užívaní extraktu z kurkumy zlepšiť zotavenie a výkon u aktívnych športovcov.

Kurkuma je pôvodom indické korenie, ktoré je už dlhšiu dobu skúmané v rámci potenciálu pre lekársku i vedeckú verejnosť.
Štúdie prevedené v minulosti súvisiace s užívaním extraktu z kurkumy (kurkuminu), preukázali významný efekt pri oxidačných a zápalových stavoch, ďalej pri metabolickom syndróme, pri artritíde, úzkosti a hyperlipidémii.
 
Niektoré výsledky štúdií tiež ukazujú na to, že polyfenol kurkumin patrí medzi najvýznamnejšie kurkuminoidy a môže pomôcť napríklad pri zápalových stavoch vyvolaných náročným cvičením súvisiacim s bolesťou svalov. Vďaka tomu by sa mohlo pri užívaní extraktu z kurkumy zlepšiť zotavenie a výkon u aktívnych športovcov.
 
Príjem samotného kurkuminu však nevedie významne k popisovaným prínosom, a to hlavne kvôli jeho zlej biologickej dostupnosti. Príčinou sa zdá byť jeho zlá absorbcia, rýchly metabolizmus a tiež rýchla eliminácia v organizme. Existuje len niekoľko zložiek, ktoré môžu zvýšiť biologickú dostupnosť kurkuminoidov. Medzi najdôležitejšími môžeme menovať napríklad piperin, ktorý je hlavnou aktívnou zložkou čierneho korenia a pri kombinácii v komplexe s kurkumínom bolo potvrdené zvýšenie biologickej dostupnosti kurkuminu približne o 2000%.
 
Spoločnosť Nutrend práve prináša na trh vysoko účinný extrakt z kurkumy pod názvom CURCUMIN + BIOPERIN + VITAMIN D, kde je kurkumin doplnený o značkový extrakt BioPerin, ktorý pochádza práve z čierneho korenia a ako jediný extrakt získal patentovaný status pre svoju schopnosť zvýšiť biologickú dostupnosť nutričných látok, ku ktorým môže byť pridávaný.
 
CURCUMIN + BIOPERIN + VITAMIN D od spoločnosti Nutrend je tiež výnimočný tým, že obidva účinné extrakty sú uložené v lipidovej kapsuly s vysokým obsahom vitamínu D3. Samotný tuk obsiahnutý v kapsuly je ďalším prísľubom pre skvelé vstrebávanie kurkumínu v tele.
 
Vitamín D, ktorý je spolu s kurkumínom a piperínom do kapslí pridaný prispieva mimo iného k normálnej absorbcii vápnika. Vitamín D tiež prispieva k normálnej funkcii imunitného systému, pevnosti kostí a zubov. Pretože je vitamín D rozpustný v tukoch, tvorí ideálneho pomocníka vyššie spomínaným aktívnym látkam a pomáha v ich synergickom účinku.
 
Produkt CURCUMIN + BIOPERIN + VITAMÍN D má výrazne vyššiu využiteľnosť v našom tele, ako väčšina bežných kurkumínových tabliet, dostupných na trhu.
 
S ohľadom na dlhú radu zmienených benefitov súvisiacich s užívaním kurkumínu, je produkt CURCUMIN + BIOPERIN + VITAMÍN D od spoločnosti Nutrend vhodný pre všetkých záujemcov o zdravý životný štýl.
 
  • PROTI ZÁPALU
Medzi oxidačným stresom a zápalom je pomerne úzky vzťah. Oxidačný stres je súčasťou chronických ochorení a jeho patologické pôsobenie ovplyvňuje zápalové procesy v tele. Zápalové stavy teda môžu byť aktivované niektorými baktériami, rôznymi výrusmi, chemickou cestou, ale i fyzicky, mechanickým a psychologickým stresom, alebo napr. vysokou hladinou glukózy, vysokou hladinou špecifických mastných kyselín, cigaretovým dymom a ďalšími faktormi. K potláčaniu zápalu sú v medicíne často používané takzvané činidlá, ktoré majú potenciálnu účinnosť proti týmto typom ochorení. Kurkumín je mimo iného tiež považovaný ako jedno z činidiel, ktoré môže blokovať určité faktory spôsobujúce zápalové podnety. V niektorých klinických štúdiách sa ukázalo, že kurkumín potlačuje zápaly prostredníctvom mnohých rôznych mechanizmov, ktoré sú v súčastnosti jadrom ďalšieho výskumu a predmetom nových štúdií.
 
  • ANTIOXIDANT
Podľa niektorých štúdií bol predložený dôkaz o tom, že kurkumín môže zvýšiť sérové aktivity antioxidantov. Analýzy randomizovaných údajov, týkajúcich sa účinnosti kurkuminoidov (účinných extraktov z kurkumy) na oxidačnom strese, ukázali významný účinok všetkých sledovaných parametrov. Je nutné poznamenať, že ku všetkým zdrojom kurkuminoidov zahrnutým do štúdií, bol použitý nejaký prostriedok k prekonaniu zníženej biologickej dostupnosti surovej formy kurkumínu. Pre väčšinu z nich bol použitý v tejto súvislosti extrakt z čierneho korenia s obsahom piperínu. Pri kurkumíne bolo sledované pôsobenie na voľné radikály niekoľkými rôznymi mechanizmami a podľa výsledkov môže kurkumín zachytávať rôzne formy týchto voľných radikálov. Zo študií vyplýva, že kurkumin tiež moduluje aktivitu enzýmov zapájajúcich sa do neutralizácie voľných radikálov, alebo naopak môže inhibovať enzýmy podieľajúce sa na zvýšení oxidačných procesov. Okrem toho bolo pri kurkumíne pozorované pohltenie voľných radikálov, a preto je tiež považovaný za antioxidant.
 
  • METABOLICKÝ SYNDRÓM
Metabolický syndróm (MS) je súhrn negatívnych stavov v našom tele. MS sa vyvíja v priebehu času u jedincov s genetickou predispozíciou pri nevhodnom životnom štýle, tj. pri nadmernom energetickom príjme a nedostatočnej pohybovej aktivite. Do MS zahrňujeme napríklad inzulínovú rezistenciu, hyperglykémiu, hypertenziu, nízku hladiny HDL, zvýšené hladiny LDL, zvýšené hladiny triglyceridov a tiež obezitu. V súvislosti s MS bolo zistené, že kurkumín môže oslabiť niekoľko jeho aspektov. Zaujímavé zmeny boli zaznamenané po podaní kurkumínu napríklad v rámci zlepšenia citlivosti na inzulín a optimalizácie krvného tlaku. Vďaka zmieňovaným prínosom pre zdravie získal kurkumín celosvetovú pozornosť a jeho obľuba a spotreba sa stále zvyšuje.
Všetky vyššie uvedené výhody sa dajú najlepšie dosiahnuť, za predpokladu, že je kurkumín podávaný s činidlami, ako je napríklad piperin, zvyšujúci biologickú dostupnosť kurkuminu. Mechanizmy pôsobenia kurkumínu sú stále skúmané v rámci nových štúdií, ale už dnes je známe, že kurkumin disponuje zaujímavými benefitmi v rámci zdravotných prínosov.
 

Diskusia