Váš nákupní košík: 0,00 0
Menu

AKO NABRAŤ SVALY 2.0 - DOPLNKY VÝŽIVY

AKO NABRAŤ SVALY 2.0 - DOPLNKY VÝŽIVY

Dátum:23.8.2016

Trh s doplnkami je zaplavený firmami, výrobkami a novinkami a mám pre teba zlé správy, bude toho ešte viac! Doplnky na naberianie svalov sú tu už od doby, kedy sa začali vyrábať ale v súčasnosti nájdeš aj tzv. “mood enhancers” (zlepšovače nálady), doplnky na kvalitnejší spánok alebo doplnky na zväčšenie oného (áno, myslím presne to!). Ako sa v tom celom vyznať sa dozvieš v tomto článku.

DOPLNKY NA NABERANIE SVALOV
Vo videu ale aj tu v článku chcem zoradiť doplnky podľa dôležitosti. Samozrejme je to vec názoru, mám však dosť skúseností na sebe a práci s klientami aby som to vedel celkom objektívne zhodnotiť.
  • PROTEÍN ALEBO GAINER 
Proteín je ten čarovný prášok, z ktorého ti narastú svaly rýchlo a ľahko. Aspoň to tvrdí reklama. V skutočnosti nie je proteín nič viac, ako bielkoviny napríklad z mlieka, tvarohu, vajec alebo sóje. Silný marketing však u niektorých ľudí spôsobuje absolútne mylné predstavy - buď také, že z toho rastú svaly a bez neho ani nemá cenu cvičiť alebo také, že to radšej nebudem užívať, lebo to je chémia a budem vyzerať ako Phil Heath (už po prvom užití). Samozrejme ani jeden názor nie je ani len trochu blízko k pravde.
Proteíny sú teda bielkoviny, presne také isté ako prijímaš v strave. Je však jednoduchšie vypiť chutný koktail, ktorý si rýchlo pripravíš ako jesť napríklad mäso niekoľkokrát za deň, preto je proteín vynikajúcim (až by som povedal nevyhnutným) pomocníkom ak chceš nabrať svaly.
  • AKÝ PROTEÍN SI VYBRAŤ?
Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať, zavisí to od viacerých vecí. Napríklad či nie si vegetarián alebo dokonca vegán, či nemáš alergiu na mlieko alebo intoleranciu na laktózu, či tvoj takto je riaditeľ J&T at’d.
 
Srvátkový proteín - je to najčastejší proteín, ktorý môžeš kúpiť. Pochádza z mlieka - srvátky a je to “rýchly” proteín - teda sa vstrebáva veľmi rýchlo. Je ideálny ihneď po tréningu alebo ráno ako prvé jedlo, skrátka, keď potrebuješ telu dodať bielkoviny čo najrýchlejšie. Má vysokú biologickú hodnotu - telo ho vie dobre využiť a široké spektrum aminokyselín.
 
Vo videu som použil Nutrend - Deluxe 100% Whey, tento obsahuje srvátkový koncentrát ale aj izolát vyrobený metódou CFM (najmodernejšia metóda), čo je veľmi kvalitný zdroj bielkovín, navyše je obohatený o colostrum - bioaktívnu látku na zlepšenie imunity a regenerácie. Užívam ho už dlhšie - teraz mám príchuť “škoricový snack” a je výborný.
 
Kazeín - je to tak isto proteín z mlieka ale bielkovina je kazeínová a tá sa na rozdiel od srvátky vstrebáva postupne niekoľko hodín. Podobne ako srvátkový proťák aj tento má vysokú biologickú hodnotu. Výborne sa dá využiť ako náhrada stravy alebo nočný proteín, pretože zásobuje telo bielkovinami dlhšiu dobu ako srvátka. Zistilo sa, že srvátka a kazeín spolu účinkujú oveľa lepšie ako každý zvlášť, takže to je dobrá vec na zapamätanie - niektorí výrobcovia majú proťáky, kde je srvátka s kazeínom alebo si ich môžeš kúpiť jednotlivo ako mám ja - použil som Nutrend - Micellar Casein. Je vynikajúci! Obsahuje až 80% bielkovín a 7 g BCAA v jednej dávke!
 
Beef (hovädzí) protein - ďalší zo živočíšnych proteínov, ktorý sa teší v súčasnosti veľkej obľube. Tradícia hovädzieho proteínu je totiž krátka, iba niekoľko rokov a prvé takéto výrobky chutili hrozne. To sa ti nestane s Nutrend 100% Beef protein- chutí super a hlavne je veľmi kvalitný.
 
Tieto tri proťáky som použil vo videu na ukážku. Ak však neužívaš živočíšne bielkoviny z rôznych dôvovdov, existujú aj rastlinné zdroje - sójový, konopný, ryžový a iné proteíny. Síce sa vegetariáni a vegáni o rastlinných zdrojoch bielkovín vyjadrujú blažene, v porovnaní s živočíšnymi proteínmy sa ani nechytajú. Samozrejme, ak nemáš inú možnosť, aj kvalitný rastlinný proteín ti určite pomôže. Ich výhoda je, že majú väčšinou nízku cenu.
 
  • GAINER
Gainer na rozdiel od proteínu obsahuje veľa cukru (sacharidov) a menej bielkovín.Samozrejme obsahuje bielkoviny ale hlavnú časť tvorí cukor. Toto je síce dobré, ak chceš nabrať svaly, lebo tie potrebujú na rast a regeneráciu aj cukry, tie však vieš pomerne ľahko získať zo stravy. Nevýhodou gainerov je, že vďaka tomuto obsahu cukru môžeš začať priberať tuk skôr než povieš “wot a fuk”.
 
Vo videu som použil gainer Nutrend Compress BIG - obsahuje srvátkové bielkoviny - dokonca izolát (!!!) a zdroj sacharidov pokročilú Palatinosu, čo je moderná zmes, ktorá má síce vysoký glykemický index ale nespôsobuje prudké zvýšenie inzulínu.
 
Gainer teda môže byť vynikajúcou pomôckou v naberaní svalov ale hlanvne pre tých, ktorí nepriberajú “ani za ten šlak”. Ostatní sa radšej gaineru vyhnite aby ste mi nemuseli písať, že potrebujete zostaviť jedálniček na vysekanie ;) (ale keď chcete píšte, som tu pre Vás na valihora@fitmagazin.sk ;) )
 
  • AMINOKYSELINY
Proteín sa pri trávení štiepi na aminokyseliny. Tie sú teda pre regeneráciu a rast svalov najdôležitejšie.
Môžeš užívať práškové (moja najčastejšia voľba), tekuté alebo tabletové amináče, podľa toho, čo ti lepšie vyhovuje. Tabletové sa lepšie dávkujú, tekuté zase nemusíš prehĺtať, čo niekomu spôsobuje problém.
Ak užívaš proteín, nemusíš najviac ešte užívať komplexné aminokyseliny. BCAA ale môžem určite odporúčať.
BCAA sú tri aminokyseliny (leucín, isoleucín a valín), ktoré chránia svaly pred poškodením a zlepšujú regeneráciu. Odporúčam užívať 5 g pred a 5 g po tréningu, prípadne ďalších 5 ráno na lačno.
:::
:::
::: 
  • KREATÍN
Vynikajúci pomocník pri naberaní svalov. Kreatín monohydrát je už roky rokúce osvedčený doplnok a napriek mnohým fámam o jeho škodlivosti, malej účinnosti alebo podobným žvástom patrí medzi najobľúbenejšie doplnky výživy a nikdy sa nepreukázala jeho škodlivosť.
 
Kreatín zvyšuje hladinu energie - je to prirodzená látka, ktorú prijmímame v potrave a je palivom pre svalovú prácu.
Kreatín monohydrát je najzákladnejšou formou kreatínu, je lacný a účinný, preto ho odporúčam všetkým (hlavne začiatočníkom). Ak sa rozhodneš pre monohydrát, vyber si lepšiu kvalitu - Creapure. Toto býva napísané na obale a je to najvyšia forma monohydrátu aká sa dá zohnať.
 
Ďalšie formy - ako napríklad KreAlkalín alebo CEE (kreatín ethyl ester) sú častejšie v kapsuľovej forme, teda sa ľahšie dávkujú a sľubujú ešte lepší účinok ako monohydrát. Viacerí ľudia mi hovorili, že vyslovene cítia lepší tréning keď ho užijú.
  • ŠPECIÁLNE VÝROBKY - STIMULANTY
Predtréningové stimulanty ako napríkad Explosin zlepšujú tréning, odďalujú únavu a zvyšujú prekrvenie svalov. Tým pádom vytrieskaš zo svojho tréningu viac, a to sa oplatí!
 
Obsahujú veľké množstvo látok - základom sú látky na zvýšenie energie - kofeín alebo taurín, často obsahujú aminokyseliny BCAA a napríklad arginín na zlepšenie prietoku krvi. Sú to veľmi komplexné výrobky a určite ich môžem odporúčať.
 
Pozor. Na tréningové stimulanty si rýchlo zvykneš a bez nich sa ti bude trénovať horšie. Odporúčam ich preto občas vysadiť na nejaké obdobie, aby si sa zbavil tejto závislosti a všetko úsilie vychádzalo z tvojej pevnej vôle, nie zo stimulantu.
 
Tribulus terestris - je výťažok z rastliny, ktorý prirodzeným spôsobom zvyšuje hladinu testosterónu. Nemusíš sa ho báť, je to prirodzený spôsob ako si testosterón zvýšiť a nemá negatívne účinky. Zlepšuje rast svalov a tréningové výsledky.
 
Volcano, Ecdysterone a iné sú komplexné výrobky založené na výťažkoch rastlín, ktoré zvyšujú výkon, stimulujú testosterón a zlepšujú regeneráciu. Väčšinou neobsahujú stimulačnú zložku ako kofeín ale pôsobia stimulačne. Oplatí sa ich vyskúšať, ja užívam Volcano už druhý mesiac a som s ním spokojný, Ecdysterone sa chystám užívať potom lebo čítam samú chválu.
  • DOPLNKY K DOPLNKOM - MULTIVITAMÍN, MULTIMINERÁL, KĹBOVÁ VÝŽIVA
Športovci majú zvýšenú potrebu vitamínov, minerálov a stopových látok, preto v čase zvýšenej fyzickej aktivity, ktorou naberanie svalov určite je odporúčam užívať aj niečo z tohoto súdka. Sú to nenápadní pomocníci ale pomáhajú tvojmu telu fungovať lepšie. Zoženieš ich síce aj v lekárni, firmy pre športovcov, ako je Nutrend vedia presne, čo potrebuješ preto sa radšej obráť na špecializované obchody, akým je aj náš eshop.
Kľbová výživa je dobrým pomocníkom ako prevencia. Pri zdvíhaní hrôzostrašných váh budú tvoje kĺby potrebovať extra kapsule kĺbovej výživy, takže na to mysli kým nie je neskoro. Ak ťa kĺby už bolia, zázraky nečakaj.
  • NÁHRADA STRAVY
Pri aktívnom životnom štýle sa ti občas stane, že nestíhaš alebo niekam cestuješ. Proteínové tyčinky sú ideálnym pomocníkom na cesty, obsahujú bielkoviny, málo sacharidov a málo tuku. Môžeš ich mať vždy po ruke a zásobovať tak svaly bielkovinami.
 
Najpredávanejšou tyčinkou je Excelent protein bar - 80 g tyčinka výbornej chuti. Ešte lepšie chutí Deluxe protein bar, ktorá je však menšia (60 g) takže musíš zjesť aspoň 2 :)
 
CFM je tyčinka obsahujúca kvalitný zdroj bielkovín, chutí super a má málo sacharidov, Flapjack je zasa tyčinka na energiu, bielkoviny v nej nehľadaj.
 
ZÁVER
 
V mori doplnkov výživy je ťažké sa vyznať. V tomto článku som ti zhrnul tie najdôležitejšie výrobky a nemusíme robiť z toho jadrovú vedu.
Základ tvojej suplementácie by mal tvoriť kvalitný proteín alebo aminokyseliny, potom možno kreatín alebo tréningový stimulant. Ak si pokročilý makač, môžeš vyskúšať niečo z novších stimulantov ako je Volcano alebo Ecdysterone ale vždy mysli na to, že žiadne doplnky výživy za teba poctivú prácu neodvedú. Ak by to tak bolo, všetci by mali svaly.
Proteínové tyčinky ti uľahčia príjem živín ale sú doplnkom, nie základom stravy. Na trhu ich nájdeš kopec, nájdi si tie, ktoré ti vyhovú nutrične aj chuťovo.
 
PS: rád by som na tomto mieste poďakoval vynikajúcej Českej firme Nutrend za to, že celú našu videosériu podporili a preto sme vybrali práve ich výrobky. Nehovorím, že je to jediná kvalitná firma na trhu ale na ich výrobky sa môžeš 100% spoľahnúť, za to Ti ručím svojim menom. A to je všetko, čo mám.
 
Tiež špeciálne ďakujem Dušanovi Prachárovi zo spoločnosti Win, čo je výhradný dovozca tejto značky na náš trh, že celú spoluprácu vybavil ale hlavne za dôveru, ktorú do nás vložil. Bez neho by naša videoséria "Ako nabrať svaly" nevyzerala tak dobre ako vyzerá.
 
Boris  Valihora 
 

Diskusia