Váš nákupní košík: 0,00 0
Menu

5 ODPOVEDÍ AKO BEHAŤ KEĎ PRŠÍ

Dátum:16.10.2020

Jesenné počasie je nevyspytateľné a často hrozí aj dážď. Nebojte sa ho a nenechajte si ním pokaziť svoje plány a svoj tréning. Dobre behať sa dá i v ňom!

Čo na seba?
Stále dokola počúvame otázky, či mať do dažďa nejakú špeciálnu nepremokavú bundu či nohavice. Odpoveď znie nie, pretože keď bežíte, tak sa aj tak spotíte a budete mokrí.
Keď sa hýbete, tak vám ani v mokrom nebude zima. Áno, existuje síce športové oblečenie zo špeciálnych nepremokavých tkanín s membránami, ale tie sú určené skôr do hôr a do extrémov, naviac sú veľmi drahé.
Naopak lacné nepremokavé veci sú ako pláštenka – neprepustia dážď k telu, ale tiež vôbec nevetrajú. Je to v nich, ako by ste športovali oblečení v igelite, čo je veľmi nepríjemné a budete si potom pripadať ako v saune. Oblečte si preto bežeckú bundu, tričko, bežecké nohavice a na hlavu si nasaďte namiesto kapucne šiltovku. Bude vám dobre sedieť a šilt zaručí, že vám voda nebude stekať do očí.
 
Aké topánky do dažďa
Zase tie bežné, v ktorých beháte každý deň. Určite môžete mať aj topánky s membránou, ale tie využijete len do dažďa a do snehu, na bežné behanie musíte počítať s tým, že menej vetrajú, naviac pri veľkom daždi vám do nich voda zatečie zhora. Radšej si zaobstarajte kvalitné merino ponožky alebo podkolienky, ktoré aj keď namoknú, tak hrejú. Hneď po dobehnutí topánky vysteľte pokrčeným novinovým papierom – obuv si tiež lepšie udrží svoj tvar a papier natiahne vlhkosť a topánky vyschnú. Nesušte ich pri radiátore, ale len v miestnosti.
 
Neprechladnem?
Pokiaľ ste pri daždi stále v pohybe, tak aj keď budete mokrí, neprechladnete a nebudete chorí.
V žiadnom prípade ale nezastavujte a nestojte na mieste, ani keď čakáte napr. na semafore, nestále poskakujte alebo behajte na mieste.
Keď dobehnete, okamžite sa vysprchujte a oblečte si suché veci, vysušte si vlasy, a až potom si urobte strečing.
 
Je to bezpečné?
V daždi býva horšia viditeľnosť, preto je dobré na sebe mať reflexné oblečenie, červenú blikačku a kľudne aj čelovku, veľmi dobré je vidieť tiež svietivo neónové farby napr. kompresné podkolienky od NUTRENDU.
Nikdy nechoďte behať, pokiaľ je búrka, to je veľmi nebezpečné, zvlášť keď ste v prírode a medzi osamelými stromami. Mohol by vás ľahko zasiahnuť blesk.
Pozor si tiež dávajte na topánky, niektoré mávajú na mokrom povrchu veľmi klzkúpodrážku, je to potom ako by ste behali po ľade. Môžete ľahko spadnúť a zlomiť si nohu.
 
Nič nepreháňajte
Behanie v daždi má svoje kúzlo, chce to len prekonať určitú lenivosť a počiatočný diskomfort. V žiadnom prípade svoj tréning ale v daždi nepreháňajte a nechcite trhať rekordy v rýchlosti a ani vzdialenosti.
Na druhej strane je to ale dobrý tréning pre hlavu – naučíte sa určitej disciplíne a tiež bojovať sami so sebou, naša hlava totiž chce vždy mať vo všetkom tú najjednoduchšiu a najpríjemnejšiu cestu.
 
 
 
 

Diskusia